Niemcy kończą z mieleniem kurczaków – WN #23 | wegańskie wiadomości

wn023-web

WEGE NEWS – odcinek 23

Newsy na dziś to między innymi PETA dokonująca zakupu akcji Louis Vuitton, walka z drożdżami spożywczymi w USA oraz nadchodzący koniec mielenia kurczaków w Niemczech. Zapraszam!

 

Czerwone mięso powiązane z chorobą jelit

Nowe badanie opublikowane na łamach czasopisma medycznego Gut przedstawia związek  spożywania czerwonego mięsa z zapaleniem uchyłków jelita grubego.

Choroba ta charakteryzuje się powstawaniem niewielkich kieszonek (uchyłków) w wyściółce jelita, które ulegają zakażeniu, prowadząc do takich objawów, jak biegunki, zatwardzenia, gorączka oraz bóle i skurcze żołądka.

Według trwającego 26 lat badania na ponad 46,5 tysiąca badanych mężczyzn w wieku od 40 do 75 lat, którzy zostali podzieleni na kilka grup w zależności od ilości spożywanego mięsa, jedzący jego największą ilość mieli o 58% większe ryzyko zachorowania na zapalenie uchyłków jelita grubego. Natomiast jedna porcja czerwonego mięsa dziennie wiązała się z 18-procentowym wzrostem ryzyka.

Autorzy badania, którym przewodził dr Andrew Chan z Massechusetts General Hospital w Bostonie uważają, że ich odkrycia mogą być źródłem wytycznych żywieniowych dla pacjentów z ryzykiem stanów zapalnych jelit – powszechnej choroby niosącej za sobą ogromne obciążenia ekonomiczne i kliniczne.

Walka z drożdżami spożywczymi

Natomiast według Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych, drożdże spożywcze niosą za sobą ogromne obciążenia środowiskowe.

W związku z powyższym zaproponowała ona nowelizację Krajowych Norm Emisji Niebezpiecznych Zanieczyszczeń Powietrza w Produkcji Drożdży Spożywczych.

Proponowane regulacje oznaczają zaostrzenie standardów emisji zanieczyszczeń oraz ewidencjonowania przez producentów drożdży, które EPA nazywa “lotnymi związkami organicznymi”. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, producenci będą zobowiązani do przedstawiania szczegółowych danych dotyczących procesu fermentacji każdej pojedynczej partii drożdży, przeprowadzania corocznych testów wydajności oraz przesyłania elektronicznych raportów potwierdzających stosowanie się do wytycznych stałego monitoringu emisji.

Ciekawe posunięcie biorąc pod uwagę fakt, iż drożdże spożywcze są podstawowym składnikiem większości roślinnych odpowiedników sera i dań o serowym smaku. Czyli co,  razem z walką o nazewnictwo wegańskich alternatyw dla produktów zwierzęcych jest to kolejny objaw desperackiej walki z nieuniknionym, czyli rosnącą popularnością diety roślinnej i odejściem od wykorzystywania zwierząt.

I powiedzmy sobie wprost, jeśli Agencja Ochrony Środowiska chce tego, co dla środowiska najlepsze to niech zostawi drożdże w spokoju i zabierze się za zaostrzanie przepisów dotyczących produkcji mięsa, mleka i jaj.

Niemcy chcą skończyć z mieleniem kurczaków

Hodowla zwierząt to także źródło ogromnego cierpienia miliardów zwierząt – cierpienia, kres któremu, przynajmniej w jakimś stopniu, chce położyć niemiecki rząd.

Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia Otwarte Klatki, Zgodnie z zapowiedziami, jeszcze w styczniu na Zielonym Tygodniu w Berlinie niemiecki Minister Rolnictwa Christian Schmidt zamierza zaprezentować rewolucyjną technologię wykrywania płci pisklęcia. Została ona zaprojektowana przez naukowców z Uniwersytetu w Lipsku. Dzięki nowej metodzie rozpoznawania płci kurczaka przed wykluciem, możliwe miało stać się uniknięcie mielenia żywcem ok. 50 mln kurcząt płci męskiej, które są produktem ubocznym w hodowlach kur niosek.

Minister zaprosił do rozmów nad tym rozwiązaniem hodowców kur niosek i właścicieli wylęgarni, jednocześnie zapewniając, że Niemcy chcą iść z duchem czasu i pragną odejść od okrutnej metody mielenia zwierząt.

PETA zakupiła akcje Louis Vuitton aby przekonać zarząd do rezygnacji z naturalnej skóry

Organizacja PETA natomiast postanowiła podjąć walkę o koniec sprzedaży wyrobów z naturalnej skóry przez firmę Louis Vuitton Moet Hennessey.

Jak donosi Plant Based News, PETA stała się akcjonariuszem największego konglomeratu w świecie mody. Organizacja nie podała do wiadomości publicznej jaką ilość akcji zakupiła stwierdzając jedynie, iż jest ona wystarczająca do brania udziału w spotkaniach zarządu oraz wpływania na jego decyzję. Według starszego dyrektora do spraw mediów Bena Williamsona, głównym celem PETA jest przekonanie firmy Louis Vuitton do odejścia od produkcji i sprzedaży wyrobów z krokodylej skóry.

Podejrzewam, że Louis Vuitton nie spodziewał się takiej zagrywki ze strony jakiekolwiek organizacji działającej na rzecz zwierząt. Chciałbym zobaczyć ich miny, kiedy zorientowali się co się stało. Mam nadzieję, że PETA dopnie swego, a za jedną z najpopularniejszych marek pójdą kolejne. I w ten oto sposób kończymy dzisiejszy odcinek. Pamiętajcie, że oceniając, komentując oraz udostępniając ten film wspieracie moją pracę. Tyle na dziś. Do zobaczenia w kolejnym odcinku. Trzymajcie się!