Mikroczip zastąpi zwierzęta w testach kosmetyków – WN #24 | wegańskie wiadomości

wn024-web2

WEGE NEWS – odcinek 24

Newsy na dziś to Air China wprowadzająca zakaz transportu płetwy z rekina, avatar ludzkiej skóry prosto z Korei oraz pierwszy wegański salon obuwia w Polsce. Zapraszam!

 

Air China Cargo wprowadza zakaz transportu płetwy z rekina

Dzisiejszy odcinek zaczynamy na doniesień z Chin.

Jak czytamy na portalu CNBC, Air China Cargo, jako pierwszy kontynentalny przewoźnik, wprowadził zakaz transportu płetwy z rekina, zadając kolejny cios handlującym tym surowcem. Tym samym dołączył do 35 linii lotniczym, które zdecydowały się na podobny zakaz.

W wydanym przez Air China Cargo stanowisku czytamy: “Air China Cargo zdecydowała się zaangażować i odegrać swoją rolę w tworzeniu bardziej zrównoważonego świata.”

Biorąc pod uwagę fakt, że lotniczy gigant jest czwartym co do wielkości operatorem, posiadającym prawie 8-procentowy udział w rynku, rola ta jest nie do przecenienia.

Nie do przecenienia jest też nowy wynalazek koreańskich naukowców, który zrewolucjonizuje sposób, w jaki testuje się kosmetyki oraz leki.

Naukowcy stworzyli avatar ludzkiej skóry do testów klinicznych

Stworzyli oni pierwszy na świecie mikrochip modelujący ludzką skórę, czyli tzw. skórny avatar. Wynalazek ten ma zastąpić zwierzęta oraz ludzi wykorzystywanych do testowania nowych leków oraz kosmetyków na etapie testów klinicznych.

Jak donosi The Donga, mikrochip jest po prostu sztucznym organem skóry posiadającym warstwę naskórkę, skóry właściwej oraz naczynia krwionośne, które są stale odżywiane. Ma on być wykorzystywany przy tworzeniu nowych leków lub do badań dotyczących toksyczności poszczególnych kosmetyków w celu zapobiegania niepożądanym reakcjom skórnym u ludzi. Skóry avatar ma pozwolić także na znacznie skrócenie czasu oraz zmniejszenie kosztów związanych z tworzenieniem wspomnianych leków i kosmetyków.

Jak mówi profesor Choi, współtwórca wynalazku, “od początku celem avataru miała być ochrona żyć ogromnej liczby laboratoryjnych zwierząt oraz uniknięcie efektów ubocznych w trakcie badań klinicznych wynikających z potencjalnej toksyczności testowanych kosmetyków.”

Skoro już jesteśmy przy temacie sztucznej skóry to nie sposób nie wspomnieć o pierwszym w Polsce w pełni wegańskim salonie obuwniczym.

Pierwszy wegański salon obuwia w Polsce

W Krakowie otworzył się pierwszy sklep z wegańskimi obuwiem i akcesoriami (czyli etyczną modą). Od początku roku działa on też online, więc jest dostępny praktycznie dla całego świata.

Założyciele Fairma chcą dotrzeć ze swoimi produktami do ludzi, którzy mają problem z zakupem obuwia, torebek i dodatków pozbawionych komponentów odzwierzęcych oraz chcą, aby ich wybory konsumenckie nie przyczyniały się do eksploatacji środowiska oraz wyzyskiwania ludzi jako taniej siły roboczej.

Wybór jak widać mają całkiem spory – od sneakresów po szpilki – i jak sami zapewniają, wszystko prosto od najlepszych, światowych marek.I tak jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, kiedy patrzyło się na buty z wegańskiej skóry i nie wiedziało się czy śmiać się, czy płakać, tak obuwie dostępne w Fairma, przynajmniej według mnie, prezentują się naprawdę dobrze.

I to już wszystko w dzisiejszym odcinku. Pamiętajcie, że oceniając, komentująć oraz udostępniając ten film wspieracie moją pracę i cóż, do zobaczenia w kolejnym odcinku, trzymajcie się!

 

  • Ewa Banak

    Wszystkie wieści są wspaniałe, bo mówią o tym, że nauka i biznes mogą służyć dobrym rozwiązaniom w kwestii ochrony zwierząt . Szczególnie cieszy bardzo praktyczna informacja o pierwszym w Polsce sklepie z wegańskim obuwiem i akcesoriami. Oby takich wieści, dotyczących także polskiego rynku towarami wegańskimi, było jak najwięcej.