Kolejne żubry trafiają na talerze restauracji – WN #25 | wegańskie wiadomości

wn025-web

WEGE NEWS – odcinek 25

Newsy na dziś to ciąg dalszy walki z odstrzałem żubrów oraz wegańska rewolucja w Wielkiej Brytanii za sprawą sieci supermarketów Sainsbury’s. Zapraszam!

 

Myśliwi zabili ciężarną żubrzycę, której mięso trafiło do restauracji

Jak być może pamiętacie z dwunastego odcinka, pod koniec ubiegłego roku w Mazurskim Nadleśnictwie Borki wystąpiono o odstrzał żubrów.  Teraz natomiast dramat tego chronionego gatunku rozgrywa się w Puszczy Knyszyńskiej, i to nie po raz pierwszy.

Jak donosi oko.press, za zgodą specjalnej komisji, wydaną jeszcze w 2016 roku, w Puszczy Knyszyńskiej zginęło na razie 10 żubrów. Jakby tego było mało, to ciała zabitych zwierząt trafiają na talerze okolicznych restauracji

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zgodził się na zabicie 20 żubrów, ale jak wynika z pisma Nadleśnictwa Krynki z 17 stycznia 2017, w obecnym sezonie łowieckim w Puszczy Knyszyńskiej zabito na razie 10 żubrów i nie planuje się dalszych polowań. Jest to najprawdopodobniej efekt nagłośnienia wspomnianego procederu komercyjnego zabijania żubrów w Puszczy Boreckiej przez media.

Oko.press dotarł do raportów z odstrzału żubrów w Puszczy Knyszyńskiej z poprzedniego sezonu. Według jego treści, przy odstrzale myśliwi kierują się „stanem zdrowotnym, zachowaniem i powodowanymi szkodami w płodach rolnych” Pomimo iż Puszcza Knyszyńska ma większą powierzchnię niż Białowieska, uznano, że może tam bytować pięciokrotnie mniej żubrów. Nadmierne zagęszczenie to jeden z podawanych powodów zabijania żubrów.

Przykładowy protokół uśmiercania brzmiał następująco: Byk, lat 7, przyczyna eliminacji agresywność. Decyzja: odstrzał. Weterynarz po sekcji stwierdza „doskonały stan zdrowia”.

Według oko.press, wszystkie „pozyskane” tusze zostały sprzedane Podlaskiemu Przedsiębiorstwu Mięsnemu w Białymstoku. Stąd mięso żubra trafiło do restauracji w Białowieży i okolicach na tatara z żubra, czy pierogi z mięsem żubra.

Według przytaczanego w dwunastym odcinku prof. Kowalczyka, dopuszczanie do polowań komercyjnych i na podawanie w wielu restauracjach mięsa żubra, który miał być symbolem ochrony przyrody w Polsce, obniża jego wartość jako gatunku chronionego.  Żubrów na świecie jest ok. 4 tys. To tak jakbyśmy zjadali czarnego nosorożca, zagrożonego wyginięciem, którego populacja wynosi 5 tys.

Jednym ze skutków publikacji OKO.press i wspólnej akcji z Greenpeace jest decyzja Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 9 stycznia o wstrzymaniu do końca miesiąca komercyjnego odstrzału żubrów w Puszczy Boreckiej.

Wspólną petycję OKO.press i Greenpeace o zakaz komercyjnego odstrzału żubrów podpisało blisko tys. osób. Można ją wciąż podpisywać, a do całej akcji dołącza także Dzika Polska oraz WWF.

Żeby jednak nie było, że same negatywy w dzisiejszym odcinku to przejdź do pozytywnych newsów, które napływają do nas prosto z Wielkiej Brytanii.

Wegański ser przekroczył oczekiwaną sprzedaż o 300%

W ubiegłym roku tamtejsza sieć supermarketów Sainsbury’s wprowadziła na rynek linię produktów FreeFrom, czyli po polsku WoleOd. Wśród nich znalazło się 5 różnych, opartych na mleku kokosowym serów. Jak donosi Plant Based News, Sainsbury’s w swoim raporcie przedstawił dane z których wynika, że sprzedaż ich wegańskich serów w pierwszym miesiącu była 3-krotnie większa od początkowo zakładanej. Według organizatora VegFestUK, Tima Barforda, “wzrost sprzedaży w wegańskich produktów odnotowuje astronomiczny wzrost.”

Sainsbury’s planuje pomóc klientom zmniejszyć ilość spożywanego mięsa

Ale to nie wszystko. Sainsbury’s zapowiedział także aktywne wsparcie dla osób, chcących zmniejszyć ilość spożywanego mięsa.

Jak czytamy na Daily Mail, brytyjska sieć planuje zmienić rozmieszczenie produktów w celu zachęcenia większej ilości klientów do sięgania po roślinne alternatywy dla mięsa. Jest to efekt współpracy z naukowcami z Oxfordu, według których zmniejszenie ilości spożywanego mięsa wpływa korzystnie na zdrowie i przeciwdziała globalnemu ociepleniu.

Według rzecznika prasowego Sainsbury’s, ich celem jest umożliwienie konsumentom podejmowanie bardziej świadomych decyzji oraz zachęcenie ich do stosowania zrównoważonej, zdrowej diety.

Plan działania obejmuje także talony dla kupujących roślinne produkty oraz rozdawanie ulotek z przydatnymi wskazówkami. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Uniwersytecie Oksfordzkim, przejście ludzi na wegetarianizm do 2050 roku pozwoli uchronić nawet 7,3 miliona ludzi rocznie przed przedwczesną śmiercią.

Osobiście uważam, że o ile niekoniecznie wszyscy przejdą na wegetarianizm, to na pewno przemysłowa hodowla zwierząt odejdzie w zapomnienie i tego nam wszystkim życzę. Tyle na dziś. Pamiętajcie, że oceniając, komentująć oraz udostępniając ten film wspieracie moją pracę i cóż, do zobaczenia w kolejnym odcinku, trzymajcie się!