Pierwszy polski film dokumentalny na temat weganizmu – WN #26 | wegańskie wiadomości

wn026-web

WEGE NEWS – odcinek 26

Newsy na dziś to pierwszy polski film dokumentalny o weganizmie oraz weganizm w programie The Doctor Oz Show. Zapraszam!

 

Polski film dokumentalny

Dziś zaczynamy od ruszającej niedługo produkcji jednego z pierwszych, jeśli nie pierwszego polskiego filmu dokumentalnego na temat weganizmu, pod tytułem Kochaj, Jedz, Biegaj.

Celem filmu jest pokazanie naszym rodakom, że weganizm nie jest czasochłonnym i restrykcyjnym stylem życia, skazującym na jedzenie tylko kaszy i marchewki oraz przełamanie stereotypu wychudzonego aktywisty o skrajnych poglądach.

Anita i Artur chcą w swoim dokumencie przedstawić trzy historie, które mają krążyć wokół dwóch głównych tematów, jakimi jest sport i macierzyństwo. Głównymi bohaterami filmu będą

  • Znany nam ze swojego kanału na Youtube mieszkający w Nowej Zelandii triathlonista Człowiek Szpinak;
  • Mieszkająca w szwecji blogerka i fotograf, a także mama dwójki dzieci Marta Mytych, znana jako Veganama;
  • oraz mieszkający w Grudziądzu ultramaratończyk Przemek Ignaszewski vel Vegenerat Biegowy, który dzięki przejściu na weganizm i bieganiu zrzucił 50 kg.

Dokument ten jest niezależnym projektem, w związku z czym Anita i Artur zbierają środki na jego realizację. Gorąco was zachęcam do wsparcia ich na stronie pomagam.pl, gdzie znajdziecie także bardziej szczegółowe info na temat całego projektu. Ich cel, 9 tysięcy złotych, to naprawdę grosze przy tego typu przedsięwzięciu, także pokażmy na co stać naszą społeczność – koniec końców tego typu filmy to jeden z lepszych sposobów na pokazanie wegan od pozytywnej strony i przedostanie się z tym przekazem do mainstreamu.

Weganizm u dr. Oz

A skoro o mainstreamie mowa to z pewnością pamiętacie, jak w 21 odcinku tematem przewodnim był weganizm w programie Wendy Williams Show z gościnnym występem doktora Oz. Tym razem 21-dniowy program oraz przewodnik po wegańskiej diecie pojawił się w programie wspomnianego i prawdopodobnie najpopularniejszego lekarza w USA, The doktor Oz Show.

Tematem przewodnim odcinka było: “Jak przejść na weganizm i nie zwariować.Doktor Oz zaprezentował w nim liczne wskazówki, które mają pomóc jego widzom w pozostaniu na diecie roślinnej po zakończeniu jego 21-dniowego programu odchudzającego, który również skupia się na wegańskiej szamie.

Po przypomnieniu publiczności o podstawowych założeniach diety wegańskiej, doktor Oz zaczął od rozmowy z Terry Hope Romero znanej jako The Latina Vegan, z którą zaprezentował przykładowe posiłki, takie jak wegańskie pankejki, sałatka z jarmużu, taco z wegańskich chorizo oraz owsiane ciasteczka.

Nie zabrakło także przydatnych wskazówek dotyczących zakupów. Ogromnym plusem było położenie dużego nacisku na jedzenie pełnowartościowych produktów. Jednak, co bardzo istotne, pokazano także, że przejście na weganizm nie zmusza do rezygnacji z dotychczasowych pokarmów dzięki dostępności roślinnych alternatyw.

Aby udowodnić, że wegański ser, boczek czy donuty wcale nie są gorsze od oryginałów, zorganizowano grę polegającą na próbie odróżnienia produktów wegańskich od tych tradycyjnych, co okazało się nie być wcale takim łatwym zadaniem.

2017 rok zaczął się ogromną ilością pozytywnych wzmianek na temat weganizmu i miejmy na dzieję, że będzie o nas coraz więcej, coraz pozytywniej i coraz częściej! I tym pozytywnym akcentem kończymy dzisiejszy odcinek. Pamiętajcie, że oceniając, komentująć oraz udostępniając ten film wspieracie moją pracę i cóż, do zobaczenia w kolejnym odcinku, trzymajcie się!