Wege rzeźnik zawodem przyszłości – WEGE NEWS #27 | wegańskie wiadomości

wn027-web

WEGE NEWS – odcinek 27

Newsy na dziś to kolejne sławy inwestujące w alternatywy dla hodowli zwierząt oraz wegański rzeźnik zawodem przyszłości według Time Magazine. Zapraszam!

J. Novak wspiera mięso hodowane laboratoryjnie

Do grona takich sław jak Bill Gates czy założyciele Twittera, Evan Williams i Biz Stone, inwestujących w alternatywne rozwiązania dla przemysłowej hodowli zwierząt dołączył także amerykański aktor i scenarzysta, najbardziej znany z roli w serialu The Office, B. J. Novak.

Podczas wywiadu dla TV3 ujawnił swoje wsparcie dla firm pracujących nad mięsem hodowanym laboratoryjnie.

Jak sam mówi: “Brzmi to jak science-fiction, ale uważam, że ma to realną szansę wszystko zmienić.

Jedną z firm, w którą B. J. Novak zainwestował jest Memphis Meats z siedzibą w Dolinie Krzemowej. Jej pierwszy produkt, wyprodukowany w laboratorium mięsny klopsik ma trafić do sprzedaży w 2021 roku.

Mogę was zapewnić, że nie jest to pierwsza, ani też nie ostatnia firma w tej branży. Kolejne doniesienia sugerują, że alternatywy dla hodowli zwierząt będą najbardziej przełomowym sektorem w ciągu najbliższych kilku, a nawet kilkunastu lat.

Uniwersytet w Berkley otwiera nowy program zajęć z roślinnego mięsa

Jak donosi Veg News, Kalifornijski Uniwersytet z Berkley utworzył nowy przedmiot, którego tematem jest roślinne mięso. Trwający jeden semestr program powstał przy współpracy z Good Food Institute, którego celem jest wyposażenie studentów w wiedzę potrzebną do tworzenia roślinnych alternatyw. Wykłady będą prowadzone przez takich ekspertów z branży, jak doradca Impossible Foods, Michael Eisen czy były szef kuchni w Madeleine Bistro, David Anderson.

Jak mówi starszy badacz z Good Food Institute, misją laboratorium roślinnego mięsa jest stworzenie nowych, zrównoważonych rozwiązań mających na celu poprawę systemu żywieniowego.

Na koniec semestru studenci będą zobowiązani zaprezentować propozycje ich roślinnego biznesu przed panelem sędziów, którzy wybiorą najlepszy zespół.

Przypadek? Nie sądzę… i już mówię wam dlaczego!

Wegański rzeźnik zawodem przyszłości

Otóż jeden z najpopularniejszych magazynów na świecie, Time, przedstawił listę 7 zawodów, które zdefiniują najbliższy rok. Wśród takich prac, jak odbiorca kompostu, nauczyciel seksuologii na youtube czy symulator astronauty, znalazł się wegański rzeźnik. Według autorki artykułu,, podobnie jak kiedyś górnicy podczas rewolucji przemysłowej, tak teraz teraz wegańscy rzeźnicy mają szansę na radykalne zmienienie historii – wszystko dzięki innowacjom oraz ogromnemu potencjałowi, jaki wiąże się z produkcją zrównoważonej żywności.

Kristen Bahler przedstawia jako jeden z przykładów sylwetkę Ethana Browna, właściciela Beyond Meat, firmy produkującej roślinne mięso, w tym słynnego burgera, który krwawi. Do innych wymienionych przez autorkę graczy w tym zawodzie należą Impossible Foods, produkujący swoją własną wersję krwawiących wege burgerów oraz Hamptons Creek słynąca ze swojego bezjajecznego majonezu, Just Mayo.

Polacy nie gęsi i też swoich wegańskich rzeźników mają.

Mowa tutaj o dwójce braci, którzy zaczynali pod nazwą Vegan Baczer, a teraz możecie znaleźć ich na stronie Bezmięsny Mięsny.

Czy będą kolejni? Bez wątpienia, jest to tylko kwestia czasu i jak tylko ktoś nowy się pojawi to na pewno dam wam znać. I to tyle na dziś. Pamiętajcie, że oceniając, komentująć oraz udostępniając ten film wspieracie moją pracę i cóż, do zobaczenia w kolejnym odcinku, trzymajcie się!

  • Klaudia

    Nie wiem czy jako wegetarianka od 11 lat, dałabym radę spróbować mięsa bezmięsnego. Wydaje mi się to być dobra alternatywa dla wrażliwyszych mięsożerców.