Rewolucja na rynku wyciskarek soku – WEGE NEWS #28 | wegańskie wiadomości

 wn028-web2

WEGE NEWS – odcinek 28

Newsy na dziś to coraz więcej australijczyków rezygnujących z jedzenia mięsa, plastik w rybach oraz rewolucja na rynku wyciskarek soku. Zapraszam!

Wegańskie produkty osiągają 92% wzrost sprzedaży w Australii

Według nowego raportu wydanego przez Mintel, między rokiem 2014 a 2016 odnotowano tam 92-procentowy wzrost w ilości nowych produktów oznaczonych jako wegańskie. 12% nowych produktów, jakie pojawiły się na rynku w 2016 roku to produkty wegetariańskie, zaś 6% to produkty wegańskie.

Ogromny wzrost popularności wegańskich i wegetariańskich opcji wynika z rosnącego apetytu australijczyków na bezmięsne jedzenie. Zgodnie z raportem, jeden na siedmiu tamtejszych mieszkańców zadeklarował, że w ubiegłym roku świadomie unikał lub przynajmniej starał się unikać czerwonego mięsa.

Według Laury Jones, konsultantki do spraw Trendów i Innowacji Mintela to mimo, iż Australia wciąż jest krajem o największym spożyciu mięsa na świecie, kwestie zdrowotne oraz środowiskowe, jak również rosnące koszty, zmieniają nastawienie Australijczyków wobec mięsa.

To oczywiście nie jedyny objaw rosnącej popularności weganizmu w jednym z najbardziej oddalonych od Polski krajów świata.

Wegańska książka kucharska Australijska książką roku

Australijska wegańska książka kucharska pod tytułem Food as Medicine została okrzyknięta najlepszą książką w kategorii “Best Health & Nutrition Book” konkursu Gourmand World Cookbook Awards. W rywalizacji brały udział pozycje z 60 krajów, a według Nathana Browna, kategoria prozdrowotna należy tam do najbardziej konkurencyjnych.

Zwycięska książka zawiera zbiór 150 roślinnych przepisów oraz informacje oparte o badania naukowe świadczące o korzystnym wpływie dla zdrowia wynikającym z rezygnacji z jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego.

Dzięki jednemu z tego typu badań naukowcy niedawno odkryli, że wraz z rybami i innymi owocami morza zjadamy zaskakująco dużą ilość plastiku.

Wraz z owocami morza zjadamy plastik

Badacze z Uniwersytetu Ghenta w Belgii opublikowali niedawno badanie, według którego osoby spożywające owoce morza pochłaniają przy okazji średnio 11 tysięcy mikrocząsteczek plastiku rocznie. Jest to pierwsza tego typu ocena ryzyka zatrucia plastikiem.

Naukowcy odkryli, że o ile niektóre zwierzęta wodne posiadają mechanizmy filtrujące, pozwalające na wydalanie oceanicznych śmieci, niektóre cząsteczki plastiku zostają uwięzione w ich ciałach i w konsekwencji lądują wraz z nimi na naszych talerzach.

Według jednego z badaczy, Colina Janssena, spożywany przez nas plastik nie jest od razu eliminowany przez organizm i wiąże się z ryzykiem zatrucia zawartymi w nim toksycznymi chemikaliami, powodującymi stany zapalne.

Dlatego najlepiej jest trzymać się jasnej strony mocy i zajadać się roślinami, w każdej formie i postaci.

Rewolucja na rynku wyciskarek soku

A jeśli jesteście fanami świeżo wyciskanych soków, to niedawno na Kickstarterze pojawiła się wyciskarka, która ma szansę zrewolucjonizować sposób, w jaki przygotowujemy nasze soki.

Powiedzmy sobie szczerze – do tej pory jakiej wyciskarki soku byśmy sobie nie kupili, nasz zapał do picia świeżo wyciskanych soków wcześniej czy później mijał. Wszystko za sprawą uciążliwego mycia. Oczywiście, są modele, które wymagają mniejszego zachodu i większość ich części można wrzucić do zmywarki. Mimo to wciąż mało kto ma do tego cierpliwość.

Tak wiem, problemy pierwszego świata. W każdym razie problem ten w końcu został rozwiązany.

Pierwszą firmą, która tego dokonała był Juicero, jednak problem z ich systemem polegał na tym, że trzeba było zamawiać od nich wkłady z owocami i warzywami, które następnie się wyrzucało, w efekcie przyczyniając się do nadmiernego zużywania plastiku.

Teraz na kickstarterze zadebiutował Juisir posiadający bardzo podobne rozwiązanie, ale bez niedogodności Juicero. Mamy tutaj możliwość zakupu torebki wielokrotnego użycia, do której sami wkładamy pożądane przez nas składniki. Następnie wkładamy ją do maszyny o nacisku 8 ton i po 90 sekundach możemy cieszyć się świeżo wyciśniętym sokiem. W ramach czyszczenia musimy jedynie wyrzucić zawartość torebki do kosza lub kompostownika, przepłukać ją i tyle. Nic prostszego.

Cena też robi pozytywne wrażenie i za tej klasy sprzęt może być trudno o lepsze rozwiązanie jeśli interesuje nas jedynie możliwość wyciskania soków.

Żeby jednak nie być jednostronny to trzeba wspomnieć, że dużym atutem pionowych oraz poziomych wyciskarek jest to, że można za ich pomocą przygotowywać także lody, mleka z orzechów, szejki itd.

Koniecznie dajcie znać w komentarzach jak wam się podoba takie rozwiązanie oraz jaki jest wasz ulubiony sok. Pamiętajcie, że oceniając, komentująć oraz udostępniając ten film wspieracie moją pracę i cóż, do zobaczenia w kolejnym odcinku, trzymajcie się!