Kaczyński za nową ustawą o ochronie zwierząt – WEGE NEWS #30 | wegańskie wiadomości


wn030-web2

WEGE NEWS – odcinek 30

Newsy na dziś to przechodzień śmiertelnie postrzelony przez myśliwego, Jarosław Kaczyński popierający radykalizację ustawy o ochronie zwierząt oraz wegański ser z ziemniaków. Zapraszam!

Przechodzień śmiertelnie postrzelony przez myśliwego

Jak donosi TVN 24, w poniedziałek 27 lutego niedaleko wsi Kłoda na Dolnym Śląsku, 63-letni przechodzień został śmiertelnie postrzelony przez myśliwego. Do pomyłki doszło wieczorem podczas polowania w pobliskich lasach przez dwójkę mężczyzn. Strzelec myślał, że celuje w dzika. Postrzelony przechodzień trafił do szpitala, jednak lekarzom nie udało się go uratować. 29-letni myśliwy usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

Nie jest to pierwszy tego typu przypadek. O podobnym zajściu mówiłem w jednym z poprzednich odcinków. Niestety, jak na razie nie wydaje się, aby robiono cokolwiek, co miałoby na celu zapobiec kolejnym tego typu zdarzeniom.

Z pozytywów należy jednak wspomnieć fakt, iż jak czytamy na stronie Rzeczpospolitej, Jarosław Kaczyński zapowiedział duże zmiany w prawie łowieckim, ale to nie wszystko.

Jarosław Kaczyński popiera nowelizację ustawy o ochronie zwierząt

Jak czytamy na stronie Farmer.pl, prezes Prawa i Sprawiedliwości poparł także radykalizację ustawy o ochronie praw zwierząt. W projekcie zmieniony zostanie rodzaj i wymiar kary w przypadku złego traktowania zwierząt.  Wprowadzony zostanie zakaz trzymania psów na łańcuchach przez dłużej niż 1 godzinę na dobę.

Projekt nowelizacji ustawy zakazuje także wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych w cyrkach oraz w objazdowych oranżeriach.

Nowym zapisem jest również całkowity zakaz działalności polegającej na hodowli i chowie zwierząt w celu pozyskania futer. Właściciele ferm będą mogli prowadzić tego typu działalność nie dłużej niż do 31 grudnia 2018 r.

Jak powiedział Jarosław Kaczyński dla Radia Łódź: “Dzieją się rzeczy barbarzyńskie, a niektórzy z zewnątrz traktują Polskę, jako kraj, gdzie wszystko można, chociaż w ich ojczyznach jest to zakazane. Jestem za tą ustawą, która została przygotowana. Ona jest bardzo twarda i bardzo ostra.”

Wprowadzając zakaz hodowli zwierząt na futra Polska dołączy do takich krajów, jak Anglia, Austria, Chorwacja czy Holandia, dając tym samym dobry przykład kolejnym państwom, które rozważają zmianę swojego prawa.

W międzyczasie pozytywne wieści docierają do nas także ze strony naszych zachodnich sąsiadów.

Niemiecki minister wyklucza mięso ze służbowych spotkań

Jak donosi Huffington Post, Barbara Hendricks, niemiecka minister środowiska ogłosiła, że jej ministerstwo zaprzestanie serwowania mięsa, ryb oraz produktów pochodzenia zwierzęcego podczas spotkań służbowych. Według Hendricks jej ministerstwo powinno pełnić funkcję godnego wzoru do naśladowania w kwestiach środowiskowych oraz zrównoważonego rozwoju.

Odejście od produktów zwierzęcych byłoby tym łatwiejsze, gdybyśmy mogli przygotowywać więcej odpowiedników produktów pochodzenia zwierzęcego z tanich i łatwo dostępnych składników. Do grona tego typu alternatyw dołączył niedawno ser wyprodukowany w 100% z ziemniaków!

Wegański ser w całości z ziemniaków

Australijski wynalazca Andrew Dyhin stworzył proces przetwarzania ziemniaków pozwalający na uzyskanie z nich sera, który wygląda, pachnie, smakuje i topi się jak tradycyjny ser z mleka.

Wszystko dzięki procesowi CHATO, który pozwala na upłynnienie ziemniaków, które później można wykorzystać do przygotowania różnego rodzaju produktów. Oprócz sera z Potato Magic można także stworzyć mleko, budyń czy lody.

Co ciekawe, technologia ta nie jest nowością. Prezentowany film pochodzi z 2014 roku, ale o dziwo nikt do tej pory nie zainteresował się tą technologią na tyle, aby jakiekolwiek produkty trafiły na rynek. A przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Biorąc pod uwagę ilość uprawianych w Polsce ziemniaków oraz rosnące zapotrzebowanie na roślinne alternatywy fajnie, jakby jakaś Polska firma zainteresowała się tą technologią bo nie wiem jak wy, ale ja jako fan ziemniaków chętnie bym skosztował takiego ziemniaczanego sera czy budyniu.

I to tyle w dzisiejszym odcinku. Pamiętajcie, że oceniając, komentując oraz udostępniając ten film wspieracie moją pracę. Do kolejnego. Trzymajcie się!